Lakowanie zębów sie opłaca!

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na działania profilaktyczne wśród dzieci. Obecnie próchnica jest bardzo poważnym problemem. Według badań ponad 90% dzieci w wieku szkolnym boryka się z tą chorobą. Otóż nie wszyscy sobie zdają sprawę, że próchnica jest chorobą zakaźną. Na skutek metabolizmu cukrów prostych wytwarzają się bakterie, które niszczą nasze zęby.

Niestety nie ma szczepionki na próchnicę. Można jej jednak przeciwdziałać. Nie chodzi tu oczywiście o odpowiednią higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów po każdym posiłku i używanie odpowiednich narzędzi i preparatów. To oczywiście ważne i bez tego nie ma mowy o przeciwdziałaniu próchnicy. Chodzi o zabieg, który może wykonać każdy dentysta.

Gniezno oferuje wiele gabinetów stomatologicznych, w których można wykonać lakowanie zębów, warto więc w sieci poszukać takiego miejsca, wpisując w wyszukiwarkę hasła, takie jak 'stomatolodzy w Gnieźnie" . W otrzymanych wynikach warto poszukać opinii o specjalistach: dentysta-stomatolog.com/gniezno,1.html

Czym jest ten zabieg i kiedy można go wykonać? Lakowanie to uszczelnianie bruzd i zagłębień, k specjalnym środkiem – lakiem. Zabieg ten ma za zadanie wypełnić te obszary zęba, w który wchodzą resztki pokarmu i zaczynają się rozkładać w wyniku działania kwasów. W ten sposób eliminuje się te krytyczne miejsca, które mogą być ogniskami próchnicy. Lakuje się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Jeśli bowiem mleczaki zostaną zaatakowane przez próchnice, jest duże ryzyko, że przeniesie się na wyżynające się żeby stałe. Najlepiej jest więc udać się na wizytę tuż po wyrżnięciu zębów, ale tych bocznych. Lakowanie bowiem wykonuje się na wszystkich zębach bocznych.

Wszelkie wątpliwości związane z lakowaniem na pewno rozwieje stomatolog. Gniezno posiada wiele dziecięcych gabinetów, w których lekarze nauczeni pracy z maluchami mogą podjąć się zadania zalakowania zębów. Operacja ta jest jednak szybka i bezbolesna, wiec można ją wykonywać u każdego dentysty podczas rutynowych kontroli. Jeśli nasze dziecko od najmłodszych lat oswoi się ze stomatologiem i przekona się, że wizyta wcale nie boli, w przyszłości o wiele lepiej zniesie kolejne wizyty na fotelu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że lakowanie nie boli, a ząb w stanie postępującej próchnicy może! Dlatego warto iść z dzieckiem na lakowanie, tym bardziej że do 6 roku życia jest to zabieg refundowany przez kasę chorych. Mleczaki można zalakować już dwu- lub trzylatkowi. Zęby stałe lakuje się u dzieci w wieku okresie od 5 do 8 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>