Chirurgia stomatologiczna

Szczególnie w większych miastach chirurgia stomatologiczna staje się coraz bardziej popularna – zajmują się nią gabinety stomatologiczne w Krakowie (dentysta-stomatolog.com/krakow,1.html), Warszawie, Gdańsku i wielu innych miastach w Polsce. Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej. Jest to dziedzina stomatologii, jednak mimo to wymaga od lekarza odpowiedniego przygotowania ogólnochirurgicznego. Nowoczesne i dobrze zaopatrzone gabinety stomatologiczne, w których pracuje odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony personel, coraz częściej podejmują się zabiegów chirurgicznych na swoich pacjentach.

Najczęstszymi wskazaniami do takowych zabiegów są zwykle zęby wymagające operacyjnego ich usunięcia. Są to głównie zęby niewyrżnięte – czyli takie, które nadal pozostają w dziąśle i nie można ich dostrzec na zewnątrz – ekstrakcja jest więc znacznie utrudniona i o wiele bardziej skomplikowana. Takimi zębami najczęściej są ósemki, chociaż nie jest to regułą. Zabieg chirurgiczny usuwania ósemek, zwanych zębami mądrości, może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba przynajmniej na tydzień pacjentowi zakładane są szwy (wikipedia.org/wiki/Szew) – jest to konieczne, aby rany mogły odpowiednio się zagoić i aby nie doszło do nieprzyjemnych komplikacji i powikłań. W niektórych, rzadkich jednak przypadkach przy tego typu zabiegach obecny jest również anestezjolog – pacjent otrzymuje wówczas nie tylko znieczulenie miejscowe, ale także pewną dawkę środków przeciwbólowych i uspokajających. Dzieje się tak dlatego, że zabiegi tego typu mogą być dla pacjenta szczególnie nieprzyjemne i niekomfortowe.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także leczeniem chorób i zmian chorobowych wynikających z infekcji miazgi zęba, a także powikłań po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Konsekwencją źle wykonanego leczenia kanałowego mogą być bowiem bardzo poważne zmiany w obrębie jamy ustnej, dyskomfort oraz dokuczliwy ból. W takiej sytuacji chirurg dokonuje ponownego leczenia kanałowego – usunięcia zmian zapalnych i odbudowy w tym miejscu kości zęba. Chirurgia stomatologiczna jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną medycyny i stomatologii. Coraz więcej zabiegów wykonywanych jest nawet w zwykłym gabinecie i pozwalają one na leczenie uszkodzeń i chorób, które jeszcze jakiś czas temu były problematyczne i trudne do wyleczenia. Chirurgię stomatologiczną stosuję się także, gdy chcemy pozbyć się krzywych zębów (iskramilosierdzia.pl/stomatologiczne-sposoby-na-krzywe-zeby-195/).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>